KOKORO

Shiatsu

Zabieg poprzedza krótka konsultacja w czasie której rozmawiamy o Tobie o tym co napisałaś lub napisałeś w kwestionariuszu zdrowia, o tym z czym przychodzisz w danym dniu i czego oczekujesz od Shiatsu. Zabieg odbywa się w domowym gabinecie. Kładziesz się w ubraniu, na specjalnym futonie do Shiatsu ułożonym na podłodze. Na początku leżysz na plecach, z wałkiem pod głową i kolanami aby zapewnić komfort i umożliwić relaksację kręgosłupa. Ja zaczynam od delikatnego uciskania specjalnych punktów wokół jamy brzusznej – Japończycy wierzą że jest to nasze centrum energetyczne, czyli Hara. To pozwala mi wsłuchać się w potrzeby Twojego organizmu i wybrać dwa meridiany z którymi będziemy pracować. W czasie zabiegu, w zależności od Twoich potrzeb, mogę poprosić Cię o zmianę pozycji, na bok lub na plecy. Wykonuję nie tylko uciskanie punktów na meridianach ale też rotację, rozciąganie i specjalny ucisk który powoduje uwalnianie napięcia w powięzi.

Shiatsu Zen jest terapią polegającą na pracy z ciałem łączącą antyczna sztukę masażu japońskiego Amna, filozofię Zen, z chińską akupresurą i diagnozą wywodzącą się z klasycznej medycyny Dalekiego Wschodu. Sesja polega na uwalnianiu napięcia i blokad energetycznych z mięśni przez uciskanie punktów akupresury i tzw. Tsubo, pracując wzdłuż punktów na meridianach przypisanych do poszczególnych organów. W trakcie zabiegu osiąga się głęboką relaksację i uwolnienie napięcia przez masaż tkanki łącznej (powięzi), ruchy rotacyjnych i specjalną techniką do rozciągania mięśni. Badania wykazały że wiele z punktów akupresury to punkty tzw. analgezyczne czyli takie których stymulacja eliminuje uczucie bólu.

W terapii uciskowo-energetycznej, jaką jest Shiatsu zachodzi tzw. zjawisko Deqi czyli poruszenie, stymulacja lub odblokowanie energii. W związku z tym reakcje organizmu mogą być różne, w zależności od stanu zdrowia, kondycji fizycznej i przyjmowanych leków.

Podczas terapii, przede wszystkim w miejscach gdzie mocniejszy ucisk jest wskazany, może wystąpić uczucie bólu które wskazuje na brak równowagi biologicznej w organie i jego funkcjonowaniu.

Rodzaj takiego uczucia może być różny i bywa opisywany jako “uczucie bólu sprawiającego ulgę”, ”dobry ból”, “rozlewający się ból”, “zdrętwienie”, “mrowienie”, “uczucie ciągnięcia lub ciężkości”, “rozdęcie lub nadmuchanie”, “tępy rozlewający się ból”, “obolałość”, “elektryczność” lub “gorąco”.

Kobiety w fazie cyklu przed miesiączką, wyczynowi sportowcy, osoby które prowadzą głównie siedzący tryb życia są bardziej wrażliwe na ból. Osoby z cukrzycą i zażywające leki korty steroidowe mogą mieć bardziej wrażliwą skórę.

Osoby funkcjonujące w wielkim stresie, lub z zaburzeniami psychicznymi, mogą być nadwrażliwe na terapię w stylu acupoint, czyli używającej ucisku który stymuluje energię w celach terapeutycznych.

W czasie sesji mogą wystąpić reakcje takie jak łzawienie, płacz, smutek, śmiech, kaszel, zmiany koloru skóry, uderzenia gorąca, poty, swędzenie, uczucie łaskotania, burczenie w żołądku. Jeśli wskazana jest głęboka praca stymulująca zmiany energetyczne, przez jeden lub kilka dni po zabiegu mogą pojawić się zmiany nastroju, uczucie zmęczenia, nudności, zawroty głowy lub uczucie pustki.

W przypadku występowania następujących przypadłości zabieg może się odbyć ale klient ma obowiązek poinformowania o nich terapeuty w kwestionariuszu zdrowia i bezpośrednio przed zabiegiem, bo wystąpią przeciwwskazania do ucisku miejsc już obolałych lub chorych:

 • neuralgia czyli nerwobóle
 • obrzęk limfatyczny
 • żylaki i powiększone żyły
 • implanty
 • druty w mostku
 • duże blizny pooperacyjne
 • pęknięcia i złamania
 • organy z torbielowatością
 • stany zapalne
 • opuchlizna
 • zapalenia, infekcje, wrzody i grzybice skórne

W czasie ciąży, bezpośredni ucisk na jamę brzuszną i stosowanie pewnych punktów (LI4, SP6, GB21) jest przeciwwskazane. Pacjenci którzy przeszli chemioterapię lub którzy cierpią na Zespół Chronicznego Zmęczenia powinni o tym bezwzględnie poinformować terapeutę gdyż wpływa to na metodę pracy.

W następujących przypadkach zabieg Shiatsu jest PRZECIWWSKAZANY:

 • pierwszy trymestr ciąży
 • ostry przebieg zapalny (z lub bez wysokiej gorączki)
 • osteoporoza
 • ciężka choroba serca
 • poważne osłabienia
 • osoby w bardzo podeszłym wieku

Proszę o przyniesienie: miękkich, elastycznych spodni lub dresów, bluzki z długim rękawem, skarpetek na zmianę i, jeśli to możliwe własnego koca lub przykrycia. Zapewniam pełną higienę i dezynfekcję. Na prośbę klienta pracuję w masce.

Proszę nie jeść obfitych i ciężkich posiłków przed sesją. Najlepszy jest lekki posiłek 1 godzinę przed zabiegiem. Proszę nie pić alkoholu ani nie przyjmować innych używek przed sesją i przez 24 godziny po.

x Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security