KOKORO

Potrójny Ogrzewacz – San Jiao – trochę tajemniczy organ. Część Pierwsza

Potrójny Ogrzewacz – brzmi dziwnie? I to ma być organ? z czym to się je? dlaczego tajemniczy? jak wpływa na zdrowie? jak z tym praktykować aby wspomóc zdrowie. O tym piszę w tym i następnym odcinku. Dziś o Ogrzewaczu trochę od strony emocjonalnej (o fizyczności i fizjologii będzie w następnym wpisie), o tym dlaczego długo był postrzegany jako tajemniczy – czyli organ z funkcją ale bez formy i trochę o tym jak pandykulacja w rozgrzewce wspomaga praktykę Qi Gong z Ogrzewaczem.

3 Centra Energetyczne, 3 Płonące Przestrzenie, takie jakby kociołki, bojlery, regulatory które ogrzewają, transformują i regulują. Potrójny Ogrzewacz to potężny negocjator wielu naszych układów a przede wszystkim krążenia i limfatycznego. Reguluje temperaturę, pocenie się, wszystkie płyny w ciele i robi to po to aby wszystkie inne merydiany miały prawidłową temperaturę do pracy. Jeśli nasze ciało, ale też myśli, odczucia i emocje mają uregulowaną temperaturę wszystko funkcjonuje zdrowo i czujemy się silni i szczęśliwi. Gdy jest za zimno jesteśmy słabi i ociężali, gdy jest zbyt ciepło/gorąco powstaje zbyt dużo ruchu, nasze myśli pędzą, mamy problemy z wysłowieniem się, jąkamy się, mamy płytki oddech, oblewamy się potem, nie możemy spać. Gdy jest w harmonii, Potrójny Ogrzewacz pomaga regulować wewnętrzne i zewnętrzne warunki życia.

Bill Palmer, jeden z moich nauczycieli Inner Qi Gong uważa że Górny Ogrzewacz związany jest z naszym spadkiem kulturowym, naszą historią społeczną, tożsamością cywilizacyjną; Dolny Ogrzewacz reprezentuje nasze podstawowe, pierwotne impulsy – głód i wolę przetrwania a więc też instynkt seksualny i wolę walki a więc też agresję (ktoś kiedyś powiedział że jak widzimy osobę siedzącą w autobusie lub metrze z szeroko rozstawionymi nogami która czyta gazetę w ten sposób że zajmuje całe dwa siedzenia obok siebie – do prawdopodobnie cierpi na dysharmonię wynikająca z dominacji Dolnego Ogrzewacza – z agresją zabiera dla siebie zbyt dużo przestrzeni, w jego jelitach, nerkach, pęcherzu moczowym będzie zbyt dużo gorąca). Środkowy Ogrzewacz negocjuje między Górnym i Dolnym – pomaga nam zachować równowagę między nasza animalistyczną i człowieczą naturą, między pierwotnością i kulturą, między materią i duchem.

Wchodzi też tu w rolę nasza umiejętność czerpania przyjemności z bycia z ludźmi – np. na przyjęciu czy balu osoba ze zharmonizowanym Ogrzewaczem nie będzie ani stała pod ścianą, bojąc się kontaktu, ani starała się być jedynym centrum uwagi, dominując wszystkich dookoła. Będzie się dobrze bawić, nawiązywać miłe i dobre relacje i będzie wiedzieć ile ma sił na zabawę a kiedy dać sobie czas na odpoczynek. Potrójny Ogrzewacz ochrania Serce przed ekstremalnym zimnem lub gorącem, przed strachem przed odrzuceniem – dlatego taka osoba, której Ogrzewacze są w harmonii – zna siebie, czuje się bezpiecznie i nie boi się interakcji, poznawania nowych ludzi. Gdy San Jiao dobrze pracuje cieszymy się równowagą dawania i otrzymywania w naszych relacjach i żyjemy w harmonii z tym co do nas przychodzi.

Debra Katz w swojej pięknej książce Characters of Wisdom – Taoist Tales of the Acupuncture Points (Znaki Mądrości – Taoistyczne Opowieści o Punktach Akupunktury) tak obrazowo tłumaczy charakter (Kanji) Potrójnego Ogrzewacza – San Jiao. Z jej opisu możemy nauczyć się bardzo wiele o naturze tego wspaniałego, i do niedawna trochę tajemniczego narządu:

„Charakter San złożony jest z 3 linii reprezentujących niebo u góry, ziemię na dole i ich kreację – człowieka – pośrodku. To nieustanny taniec yin i yang które kreują życie we wszystkich jego postaciach. Charakter Jiao to podgrzewach z płomieniami serca poniżej i ptakiem który gotuje się w środku. To ptak duchowy który za chwilę zerwie się do lotu. (…) San Jiao ma energetyczną moc aby ogrzać i ugotować ptaka naszego wewnętrznego Ducha z dokładnie takimi pokładami miłości jakich potrzebujemy. To tutaj nasza energia Qi jest przyrządzona do dokładnie takiej temperatury jaka nam służy. I dopiero wtedy może być transformowana w harmonijna akcję i ruch.” (tłum. Agnieszka Sadraei)

I dlaczego tajemniczy? Uważano że choć trzy „płonące przestrzenie” obejmują wszystkie organy Potrójny Ogrzewacz jest Narządem z funkcją ale bez formy. Dopiero niedawno okazało się że – jestem pewna że starożytni Chińczycy to wiedzieli, a co najmniej przeczuwali – Potrójny Ogrzewacz to Powięź (łac. Fascia), czyli nasza tkanka łączna. I to nie tylko ta bezpośrednio pod skórą ale też ta która oplata mięśnie i narządy. Ta tkanka – taka trochę gąbczasta i elastyczna – która dla naszego zdrowia powinna być świetnie nawodniona, utleniona i ukrwiona. Ta tkanka która przewodzi wiele dobrych rzeczy – minerały, witaminy – ta która reguluje i przewodzi. Zupełnie jak Potrójny Ogrzewacz 🙂

Biorąc pod uwagę taką naturę i korzyści z budzenia i odżywiana powięzi, w rozgrzewkach do Qi Gong praktykujemy tzw. Pandykulację – czyli delikatne rozciąganie powięzi, ruchem dość szybkim z wyczuciem elastyczności i sprężystości tkanki łącznej. Ćwiczymy bez dojścia do mięśni ale Pandykulacja pomaga w bólach „mięśniowych” bo często przy skurczonej, wysuszonej powięzi pojawiają się bóle które odczuwamy jako mięśniowe (często w kręgosłupie lędźwiowym, w barkach, łopatkach).

Ale zdecydowanie łatwiej jest spróbować pandykulacji i Qi Gong niż o tym czytać 🙂

Zapraszam więc do kontaktu jeśli chcesz poznać lub praktykować Qi Gong – sesje online „Zadbaj o Siebie z Qi Gong” są we wtorki rano o 7:30 (abonament z nagraniem 4 sesji, 60 minut każda to 135zł i są promocje jeśli polecisz znajomym a oni wykupią subskrypcję a także 10% zniżki na mój następny kurs Qi Gong online).

 

Dodaj komentarz

x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security