KOKORO

Medytacja i ćwiczenia oddechowe

Medytacja ze mną nie polega na opróżnieniu umysłu, wyczyszczeniu go z myśli. Uważam że umysł to wspaniałe narzędzie dzięki któremu, wraz z naszą zdolnością do empatii i miłości, jesteśmy istotami zdolnymi osiągnąć bardzo wiele. Ale nasz świat od małego uczy nas dominacji umysłu co pozbawia nas spokoju i umiejętności relaksacji, co często prowadzi do przewlekłych chorób. Aby żyć w pełni i wykorzystać swój potencjał, umysł powinien być równoprawnym członkiem “zespołu”, czyli naszego całego Ja. W takim zespole każdy organ, komórka, część ciała pracuje w zintegrowanym i harmonijnym modelu. Z takim zespołem czujemy się spokojni i bezpieczni. Nie uciekamy przed życiem, przed naszymi emocjami, przed zdarzeniami które mogą się nam wydawać negatywne. Potrafimy się im przyjrzeć ze spokojem i dostrzec przesłanie które niosą. Akceptujemy życie takim jakim jest i bierzemy w nim czynny udział.

Moja medytacja uczy takiej integracji – przez uważność i pracę z oddechem, w swoim ciele osiągniesz poczucie bezpieczeństwa, umiejętność kierowania umysłem aby jak najlepiej Ci służył. Nauczysz się łączyć z miejscami napięcia i bólu i osiągnąć rozluźnienie. Rozwiniesz umiejętność oddychania przeponowego które masuje organy, pozytywnie wpływa na procesy trawienne, ułatwia zasypianie i zwiększa umiejętność koncentracji a więc też efektywność pracy. Będziesz w stanie zachować spokój w stresujących sytuacjach.

Badania wykazały że specjalne techniki oddychania nosem prowadzą do zmniejszeniu objawów astmy, kaszlu a nawet cukrzycy, wzmocnienia odporności i powiększenia pojemności płuc. Ja sama, praktykując medytację i ćwiczenia oddechowe, wyleczyłam nadkwasotę żołądka, bezsenność i stany niepokoju wywołane stresem.

Medytacja może spowodować powrót do nieprzyjemnych przeżyć i obudzić wspomnienia ciężkich doświadczeń jeśli te nie zostały dotąd przepracowane i uwolnione (np. w terapii). W związku z tym zalecane jest aby osoby funkcjonujące w wielkim stresie, z historią traumy, depresji albo choroby psychicznej skonsutowały się z lekarzem specjalistą przed podjęciem medytacji.

Osoby z obniżonym lub podwyższonym ciśnieniem krwi, z chorobami pulmonologicznymi i innymi przewlekłymi, np. cukrzycą lub problemami trawiennymi, powinny poinformować o tym terapeutkę gdyż wpłynie to na wybór ćwiczeń oddechowych.

Miękkie nie krępujące ruchów ubranie.  W zależności jaka pozycja jest preferowana do medytacji proszę przygotować albo:

krzesło z oparciem które wesprze kręgosłup i o takiej wysokości aby stopy spoczywały wygodnie na podłodze a kolana były zgięte wygodnie, i mniej więcej pod kątem prostym (90 stopni).

lub

poduszkę medytacyjną lub matę do jogi. Aby zapewnić sobie pełny komfort dobrze jest też mieć koc do okrycia, poduszki lub wałki do podłożenia pod kolana lub głowę.

x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security