KOKORO

Dao Yin Tu – Zwierzęce Igraszki

Starożytni Chińczycy w swojej mądrości żyli w zgodzie z Naturą, jej cyklami i dynamiką przemian. Obserwując zwierzęta podziwiali ich grację, harmonię ruchu, siłę, spokój ale także lekkość i ochotę na psoty i nieskrępowaną zabawę. Widzieli jak ruch wspomagał zdrowie zwierząt, jak rozciąganie po drzemce było naturalnym odruchem, wytrząsanie automatyczną i uzdrawiającą reakcją na nieprzyjemne odczucie, zdarzenie czy szok (zaobserwujcie to u swoich zwierzęcych przyjaciół – moja Sufi zawsze rozciąga się po obudzeniu, mówię na Nią Yogi Doggi 😊albo wytrząsa się po spotkaniu ze szczególnie dużym psem 😊)

Niektóre z tych antycznych chińskich prozdrowotnych praktyk opisane zostały tak wcześnie jak II wiek przed Naszą Erą – np. w traktacie zwanym Yin Shu (引書;Księga Wyciągania) i zilustrowane w tzw. Dao Yin Tu znalezionym w grobowcu syna Lady Dai (Xin Zhui) na przedmieściach Changsha w prowincji Hunan. Mumia Lady Dai jest niesamowita bo znaleziono w jej żyłach krew i ma też zachowane rzęsy i włosy. To potwierdzenie tego jak bardzo wyrafinowana była chińska sztuka i wiedza medyczna.

Jeden z rękopisów znalezionych w grobowcu syna Lady Dai to słynny już ilustrowany dokument Dao Yin Tu. Może to być przetłumaczone jako ilustracja Sposobów Przewodzenia Energii. Ilustracja towarzysząca dokumentowi zwana jest też Diagramem Przewodzenia i Wyciągania. Przedstawia 44 postaci wykonujące ćwiczenia Dao Yin (czyli Qi Gong). Są między nimi figury prezentujące formy ruchowe które zostały zidentyfikowane jako niektóre z sekwencji Wu Qin Xi czyli Zwierzęcych Igraszek.

I tak na przykład zilustrowany jest tu Spacer Gibona (spójrzcie na zdjęcie) o którym wspominają też skrybowie którzy spisali ćwiczenia w Yin Shu. Spacer Gibona, obok ćwiczeń takich jak Niedzwiedź Patrzy do Tyłu, Dzika Kaczka się Kąpie, Sowa Patrzy, był zalecany dla tych którzy chcieli zadbać o swoją formę aby nie nadwyrężyć Serca.

Ćwiczenie polecane na rozluźnienie napięć w szyi to Dzika Kaczka się Kąpie. Polega na tym że splatamy dłonie za głową i trzęsiemy głową, obracamy i rozciągamy. Potem ręce, nadal splecione unosimy do góry i potrząsamy nimi. Ćwicząc Trzęsącą się Sowę chowamy głowę w ramiona. Tygrys patrzy w tył jest dobre dla szyi i mięśni pośladków. Ćwiczenia Niedźwiedzia regenerują mięśnie pleców.

Właśnie zaczynam kurs online Wu Qui Xi, niektórzy z Was do mnie dołączą i mam nadzieję że z innymi będę miała okazję praktykować w przyszłości. Niech Qi płynie …

 

Dodaj komentarz

x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security